Wdrażanie nowych produktów. Sklejka gięto-klejona

Produkty - katalog kształtów

Sklejka gięto-klejona - produkcja


Sklejka gięto-klejona, inaczej profilowana, kształtowana

Oprócz tradycyjnych sklejek płaskich, tak chętnie wykorzystywane do produkcji mebli domowych i biurowych są sklejki profilowane.

Produkcja kształtek klejonych

Sklejka gięto-klejona (o powierzchni krzywej) powstała wskutek zapotrzebowania na elementy krzywe pozbawione naprężeń, czego nie da się osiągnąć przy gięciu litego drewna czy płaskich płyt sklejkowych. Otrzymuje się ją poprzez jednoczesne klejenie i prasowanie warstw łuszczki w prasach, przy zastosowaniu specjalnie ukształtowanych form. Efektem tego procesu są surowe formatki sklejkowe.

Cechy sklejki gięto-klejonej, kształtowanej

Produkcja sklejki gięto-klejonej (kształtowanej), pozwala w pełni wykorzystać kombinowane cechy dodatnie drewna (najczęściej bukowego) i sztucznych żywic. Wyroby te odznaczają się takim samymi cechami jak płaskie tzn. znaczną wytrzymałością w stosunku do relatywnie niskiego ciężaru, dużą twardością powierzchni oraz pięknym naturalnym rysunkiem drewna. A dodatkowym atutem jest nadanie i utrwalenie wszelkich krzywizn powierzchni.

Sprasowane, ukształtowane surowe formatki sklejkowe są bazą do dalszej obróbki na pięcioosiowych obrabiarkach numerycznych i na stolarni. Teraz nadawany jest arkuszom sklejki (wypraskom) ostateczny format poprzez obcięcie nadmiarów materiału i wycięcie pożądanych kształtów. Dzięki nowoczesnej technologii, zarówno przy frezowaniu, wierceniu czy cięciu, niezwykła precyzja oraz seryjna jakość są zagwarantowane.

Ostatnie szlify należą do stolarni, gdzie każdy element jest opracowywany ręcznie przez doświadczonych stolarzy. Szlifują powierzchnię, fazują krawędzie, instalują elementy mocujące, montują / scalają konstrukcje. Efektem tego procesu są obrobione wypraski.

Obrobione wypraski sklejkowe, trafiają na lakiernię. Na tym etapie elementy są wykańczane pod indywidulane zamówienie Klienta: bejcowane, olejowane lub lakierowane, z możliwością wcześniejszego znakowania poprzez laserowanie i grawer. W ten sposób powstaje ostatecznie wykończona wypraska sklejkowa, gotowy do montażu element.

Sklejka – co to jest?

Sklejka to materiał kompozytowy sklejony z krzyżujących się cienkich warstw drewna (obłogów). Zwykle składa się z nieparzystej ich liczby.

Zasadnicze cechy sklejki

Sklejka jest najstarszym półfabrykatem drzewnym, należącym do grupy materiałów zwanych drewnem ulepszonym. Sklejka, jest to materiał, który zachowuje zalety drewna, a nie ma wielu jego wad. Prócz wysokiej wytrzymałości sklejkę cechuje znaczące obniżenie naprężeń mechanicznych w drewnie, powstających na skutek zmian wilgotności i temperatury otoczenia. Pod wpływem tych wahań nie zmienia ona swych wymiarów w płaszczyźnie w takim stopniu jak lite drewno. W procesie technologicznym produkcji sklejki wycina się i odrzuca części forniru, które obarczone są większymi wadami. Wpływa to dodatkowo na poprawę właściwości mechanicznych, a także estetykę produktu.