ASP Kraków z wizytą w Bester Sklejki

ASP Kraków z wizytą w Bester Sklejki

Kilkunastoosobowa grupa z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie odwiedziła Łańcut, w piątek, 17 listopada.

W ramach współpracy Bester Sklejki z Wydziałem Architektury Wnętrz, Katedry Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz, ASP Kraków, odbyła się studencka wizyta. Celem jej było przybliżenie procesu produkcji sklejki formowanej, poznanie jej zalet ale i ograniczeń.

Katedrę Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz, reprezentowali pracownicy dydaktyczno-naukowi ASP Kraków z III Pracowni: dr hab. Tomasz Wójcik, prof. ASP oraz mgr Sylwia Siudak-Bielecka as. Przewodzili oni grupie studentów Pracowni Projektowania Mebla, zarówno na terenie Bester Sklejki, jak i później podczas zwiedzania ekspozycji Zamek w Łańcucie.

Zarząd Bester Sklejki: Adam Bester i Janusz Bester, przybliżył delegacji krakowskiej ASP, specyfikę działalności firmy. Następnie w firmowym showroomie, zaprezentowano grupie najciekawsze technologicznie i designersko przykłady realizowanych komponentów. Najważniejsza jednak była wizyta na hali produkcyjnej. Pod przewodnictwem Dyrektora Produkcji – Janusza Bestera, goście z krakowskiej ASP, mieli możliwość poznania specyfiki produkcji sklejki profilowanej. Wspólnie przeszliśmy drogę od bukowej kłody, przez proces łuszczenia łuszczki, segregacji materiału, prasowania formatek, obróbki CNC i stolarnię, aż do wydziału lakierniczego, gdzie ostatecznie wykańcza się komponenty. Przez tego typu prezentację, jako Bester Sklejki, mamy nadzieję, pomóc w kształceniu nowych pokoleń projektantów mebli, mocno świadomych niuansów pracy ze sklejką formowaną.

W drugiej połowie dnia, grupa z ASP Kraków, zwiedziła wnętrza Zamku w Łańcucie. Tu dzięki zaangażowaniu pracowników Działu Edukacji Muzealnej, studenci wraz z pedagogami, mogli spojrzeć na zamkowe wnętrza przez pryzmat mebla – jego konstrukcji i technik dekoracyjnych stosowanych przez wieki.

Bardzo dziękujemy gościom z ASP Kraków za wizytę i zapraszamy w przyszłości kolejne grupy zainteresowanych produkcją komponentów meblowych z profilowanej sklejki.