Zrobotyzowana linia lakiernicza

Zrobotyzowana linia lakiernicza

Lata 2020-2021 były dla wszystkich przedsiębiorstw wielkim zaskoczeniem i próbą, z której nie każdemu udało się wyjść zwycięsko. Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zdestabilizowała światową gospodarkę, wstrzymując lub spowalniając inwestycje. Wiele firm wykorzystało jednak ten czas na dostosowanie oferty do zmieniającego się otoczenia, zaryzykowało, inwestując w tych niepewnych warunkach.

Jedną z firm, inwestujących mimo wszystko, jest Bester Sklejki, producent wysokiej jakości komponentów gięto-klejonych. Główną grupę oferowanych produktów stanowią siedziska i oparcia krzeseł szkolnych, biurowych, audytoryjnych; sklejki kubełkowe; podłokietniki; nogi
i ramy krzeseł oraz inne elementy meblowe i wystroju wnętrz. W 80 proc. odbiorcami kształtek sklejkowych są producenci krzeseł z Polski i z zagranicy, stale poszukujący solidnych partnerów do kooperacji.

Komfort pracy i najwyższa jakość dzięki innowacyjnej lakierni

Przygotowania do uruchomienia nowoczesnego wydziału lakierniczego w Bester Sklejki trwały wiele lat. Finał przypadł na niespokojny czas pandemii. W marcu 2021 r. rozpoczął się montaż nowej zrobotyzowanej linii lakierniczej włoskiej firmy Finiture. Linia posiada dwie suche kabiny lakiernicze, jedną przystosowaną do ręcznego malowania, drugą obsługiwaną przez robota Epistolio. Stanowiska lakiernicze uzupełnia zautomatyzowany system dozująco-mieszający, zapewniający kontrolę nad proporcjami mieszanki lakierniczej. Integralną częścią linii jest trójpoziomowy tunel suszący, skracający etap suszenia i utwardzania powłoki lakierniczej.

Po roku od uruchomienia linii stale korygowane są procesy produkcyjne w celu maksymalnego usprawnienia etapu lakierowania. Wszystko po to, by mieć jak największy wpływ na poziom oferowanej jakości i zwiększenie wydajności wydziału. Ważnym argumentem za tą inwestycją była też poprawa warunków pracy w lakierni. Duża kubatura wydziału, doświetlenie naturalnym światłem i zaawansowane systemy wentylacyjne oraz bezpieczeństwa zdecydowanie się do tego przyczyniły. Pozytywny wpływ na pracowników i na środowisko ma stopniowe przejście z mieszanek chemicznych na lakiery wodne. Możliwe jest to dzięki precyzyjnej kontroli parametrów suszenia w tunelu lakierniczym.