Renowacja fotela Mariana Sigmunda

Renowacja fotela Mariana Sigmunda

Dzielimy się z Państwem ciekawym projektem, w jakim mieliśmy okazję brać udział – renowacja fotela projektu Mariana Sigmunda z 1958 r.

Mebel zyskał szansę na „drugie życie” dzięki akcji UwagaSmieciarkaJedzie. Zaprzyjaźniony z nami miłośnik dobrego designu, dostrzegł potencjał w porzuconym „gracie” i oddał go w ręce Pani Eweliny z Lekka Furniture.

Przyznamy, że tu trzeba było dużo wyobraźni i wiary w umiejętności renowatora.  Fotel ten służył komuś za domową toaletę. Nieznany majster wyciął otwór w sklejce i rozciął przednią belkę na 3 kawałki, z których potem powstały dziwne wsporniki. W nóżkach było dużo dziur po kołkach.

W ramach renowacji mebla uzupełniono otwory po kołkach i dorobiono brakującą przednią belkę. Bester Sklejki dostarczyło siedzisko ze sklejki, które było najbliższe oryginalnym przetłoczeniom. Zachowano oryginalne elementy gięte, pochodzące z Bielskich Zakładach Przemysłu Drzewnego w Jasienicy, gdzie Marian Sigmund pracował od roku 1957 i zaprojektował ok. 40 modeli mebli (foteli i krzeseł).

Krótką relację z naprawy tego niezwykle rzadkiego okazu, możecie Państwo zobaczyć pod linkiem: http://lekkafurniture.pl/portfolio-item/fotelmariansigmund/
Efekt pracy Pani Eweliny jest naprawdę spektakularny, cieszymy się bardzo z udziału w tym przedsięwzięciu.

A przy okazji przypominamy sylwetkę Mariana Sigmunda.

Mariana Sigmunda (1902-1993) – polski projektant wnętrz, mebli, scenograf, malarz i grafik, związany między innymi ze Spółdzielnią Artystów Ład, a po wojnie z Krakowem i budową Nowej Huty.
Jego prace przetrwały próbę czasu, nie tylko jako obiekty muzealne, ale także jako potencjalne projekty, których produkcję można wznowić, 50 lub 70 lat po ich stworzeniu. Jego meble nadal wzbudzają zainteresowanie zarówno kolekcjonerów dzieł sztuki, jak i wielbicieli designu z lat 50. i 60., a także tych, którzy preferują meble neutralne, nie naznaczone nadmierną nowoczesnością, starannie zaprojektowane i dyskretnie dekoracyjne.

Coraz częściej trafiają do Bester Sklejki zapytania dotyczące przywracania do współczesnej produkcji wzorów polskich projektantów XX wieku. Kibicujemy tym przedsięwzięciom, bo bardzo cenimy polski design, a szczególnie projekty gdzie pojawia się sklejka profilowana.

Więcej o Marianie Sigmundzie:
https://www.ipsb.nina.gov.pl/a/biografia/marian-sigmund
https://culture.pl/en/artist/marian-sigmund-doing-it-by-the-book#
http://mik.krakow.pl/2017/08/07/nowohuckie-wnetrza-marian-sigmund-i-jego-zespol-spacer-po-nowej-hucie/