Relacja z wernisażu w Lab150

Relacja z wernisażu w Lab150

Pierwszy wernisaż, z udziałem Bester Sklejki jako Partnera, za nami.
Pozostały projekty, meble, cenne znajomości i plany na przyszłość.

Inicjatywa z jaką wyszło Bester Sklejki, by wykorzystać większe elementy odpadowe ze sklejki gięto-klejonej, znalazła wielu entuzjastów. Wiemy, że powstają kolejne projekty w Pracowniach Projektowych partnerskich uczelni, dlatego to być może pierwszy, ale nie ostatni wernisaż.

Poniedziałkowy wieczór (16.05.2022, g. 19.00), który zainicjowaliśmy wspólnie z lab150 – Poznań, nie miałby miejsca gdyby nie wspaniali Partnerzy.

Pierwszy to właśnie lab150:  3.000 m² przeznaczone na działania projektowe, innowacyjny park maszynowy do prototypowania i modelowania, przestrzeń badawcza z biblioteką materiałów i jego przedstawiciele: Maria Kurasz i Krzysztof Peliński. Dzięki ich zaangażowaniu, możliwa była organizacja spotkania w Poznaniu, gdzie często po raz pierwszy spotkali się przedstawiciele trzech renomowanych polskich uczelni: ASP w Gdańsku, ASP Krakowie i ASP we Wrocławiu.

Z ramienia ASP Wrocław współpracowali z nami: mgr Magdalena Kasprzyca, as. i mgr Przemysław Słowik, as. (II Pracownia Projektowania Mebli – dr hab. Stanisław Figiel, prof. ASP, Katedra Mebla, Wydziału Architektury Wnętrz, Wzornictwa i Scenografii). Przedstawili prototyp projektu Natalii Chudowskiej [ASP Wrocław] – ławkę z zestawu mebli do użytku publicznego RE-SET, bazującą na stelażu z giętej stalowej rury i siedzisku z 15 odpadowych elementów sklejkowych (odpad ze sklejki gięto klejonej).

Z ASP Gdańsk opiekunem studenckich projektów był dr inż. Filip Ludka (Pracownia Projektowania Mebla, Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa). Zaprezentował specyfikę działań swojej Pracowni, ale przede wszystkim efekty jej pracy w przetworzeniu odpadów. Na ekspozycji mogliśmy podziwiać mebel autorstwa Aleksandry Glamowskiej [ASP Gdańsk] – krzesło SZCZERBATEK, gdzie fragment formatki sklejkowej został przetworzony w „szczerby” siedziska i oparcia. Pewnego rodzaju kontynuacją tej koncepcji są dwa krzesła projektu Filipa Ludki dla marki TILLAGT, które również mogliśmy premierowo oglądać podczas wernisażu.

Największy udział w ekspozycji mieli przedstawiciele ASP Kraków, pod przewodnictwem dr hab. Tomka Wójcika prof. ASP; za wsparciem mgr Sylwii Siudak, as. i mgr Huberta Albertusiaka (III Pracownia Projektowania Mebli i Elementów Wyposażenia Wnętrz, Wydziału Architektury Wnętrz). Swoimi projektami zachwycili nas:

  • Julia Kurnik, konsola TOAD CONSOLE i fotel z grafiki zapowiadającej wydarzenie;
  • Aleksandra Bosak, krzesło ze sklejki;
  • Dominik Stawarz, krzesło ze sklejki;
  • Dagmara Jarzyńska, krzesło ze sklejki i instalacja „owce i barany: WYPAS”;
  • Anna Rabczak, siedzisko dziecięce „KRAB”

Większości działań projektowych podjętych przez studentów przyświecała szeroko pojęta  idea „less waste”. To ważny temat w obliczu potrzeby racjonalizacji korzystania ze światowych zasobów naturalnych i ograniczania generowania odpadów. Prezentowane na wystawie prace zostały stworzone w latach akademickich ‘20/’21 oraz ‘21/’22. Podczas działania studenci korzystali z modeli 3d formatek udostępnionych przez Bester Sklejki.  Pracownie miały do dyspozycji także spory zasób odpadów produkcyjnych – elementów gięto-klejonych, które nadawały się do przetworzenia. Części projektów przyświecała idea zmiany formy istniejącej, konkretnie zaś poszukiwanie dla niej nowego zastosowania, użycie w innym kontekście.