Bester Sklejki sp. z o.o. sp.k. Kolejowa 5A, 37-100 Łańcut, Polska tel./fax: +48 17 225 24 60
Nadajemy meblom kształt
PROJEKTOWANIE
Dobry pomysł to podstawa sukcesu. Większość naszej produkcji opiera się na pomysłach Klientów, jednak dzięki możliwości komputerowego projektowania pomagamy odbiorcom w osiągnięciu zamierzonego celu. Służymy również fachowym doradztwem technicznym.
DOBÓR SUROWCA, SKŁADOWANIE
Podstawą solidnego produktu jest odpowiedni dobór surowca. Drewno i okleina używana w naszej produkcji musi spełniać odpowiednie kryteria specyfikacji jakościowej. Jako, że posiadamy certyfikat FSC używamy w naszej produkcji materiały pochodzące z terenów objętych odpowiedzialną gospodarka leśną.
OBRÓBKA HYDROTERMICZNA
Pierwszym etapem pozyskania łuszczki jest obróbka hydrotermiczna kłód. Drewno umieszczane jest w specjalnych dołach parzelnianych, gdzie w zależności od grubości jest poddawane kilkudziesięcio - godzinnemu procesowi parzenia w temperaturze 70 stopni. Dzięki temu procesowi drewno staje się bardziej plastyczne i podatne na skrawanie. Następnie tak zaparzone kłody są cięte na wyrzynki odpowiedniej długości i poddawane procesowi korowania.
ŁUSZCZENIE
W tym procesie wyrzynek drewna, na skutek skrawania obwodowego, zamienia się we wstęgę łuszczki o założonej grubości 1;1,2 lub 1,5 mm. Następnie zostaje ona podzielona na formatki o założonej szerokości. Odbywa się to na automatycznej gilotynie do rozkroju.
SUSZENIE
Aby łuszczka nadawała się do klejenia musi zostać przedtem wysuszona do poziomu 6-10%. Do tego celu wykorzystujemy suszarnię rolkową, w której formatka po jednokrotnym przejściu przez całą długość suszarni zostaje wysuszona.
SORTOWANIE
Wysuszona łuszczka zostaje podzielona na klasy pod względem jakościowym. W zależności od zastosowania łuszczka zostaje podzielona na 4 klasy jakości. Najlepszy materiał jest wykorzystywany do wyrobów, które zostaną polakierowane. Tak przesortowane formatki łuszczki trafiają na magazyn, gdzie podlegają klimatyzacji przez około 48 godzin.
SZLIFOWANIE ŁUSZCZKI
W przypadku produkcji elementów giętoklejonych szlifowanie po prasowaniu jest trudno zautomatyzować. W związku z tym, formatki łuszczki na zewnętrzne warstwy wyrobów pod lakier są szlifowane wstępnie przed procesem klejenia. Odbywa się to na szlifierce szerokotaśmowej, gdzie precyzyjnie z dokładnością do 0,1mm maszyna wygładza powierzchnię.
KLEJENIE
Przy użyciu odpowiedniego ciśnienia oraz temperatury nadajemy kształty naszym wyrobom. W posiadanym parku maszynowym znajdują się prasy ogrzewane gorącą wodą oraz prądami wielkiej częstotliwości. Posiadamy kilkadziesiąt standardowych profili (form), jak również jesteśmy w stanie wykonać formę na życzenie Klienta. Prasowanie odbywa się najczęściej przy użyciu żywicy mocznikowo-formaldehydowej. Standartowo stosowane przez nas żywice posiadają normę higieniczności E1. Na specjalne życzenie wykonujemy kształtki w niższych emisjach formaldehydu.
OBRÓBKA
Wyprasowane kształtki sklejkowe są poddawane na tym etapie szeregowi operacji, które mają na celu nadanie końcowego kształtu, oraz przygotowanie elementów do wykańczania powierzchni poprzez lakierowanie. Posiadanie 5-osiowej obrabiarki sterowanej numerycznie, pozwala obrobić nawet najbardziej skomplikowane profile i uzyskać 100-procentową powtarzalność wyrobu, co jest bardzo istotne przy produkcji wielkoseryjnej.
LAKIEROWANIE
To ostatni etap procesu technologicznego, gdzie wyroby nabierają ostatecznego wykończenia. Na życzenie Klientów barwimy oraz lakierujemy wyroby. Stosujemy lakiery wodne oraz na specjalne życzenie lakiery poliuretanowe.
x
Zmieniamy się dla Ciebie.
Zapraszamy na profil fb BESTER Studio